Историјат библиотеке

Тителске библиотеке кроз историју

Крајем 11. века краљ Ласло Први оснива Тителски каптол – манастир реда августинаца, који је постојао до турског освајања 1526. године. Манастир је имао своју библиотеку јер се у њему учило читање, писање и црквено певање.

У 19. веку, према досад утврђеним подацима, прву књижницу за народ у Тителу основала је српска омладина у мају 1867. године. За помоћ око набавке књига обратила се Матици српској и угледним људима у Тителу, али немамо података до када је радила. Следеће, 1868. године, Михајло Крестић, трговац тителски, оснива прву Тителску земљоделску задругу у оквиру које ради читаоница и књижница. Задруга је постојала до 1873. године. После укидања војне управе када је Тител потпао под директну мађарску власт, 1875. основана је Тителска читаоница која је имала страначки, провладин карактер. Осамдесетих година 19. века Срби су по целој Шајкашкој оснивали земљоделске или ратарске читаонице.

Почетком 1914. основана је Српска читаоница у Тителу залагањем адвоката Бошка Ђурђева, који је био и њен први председник. Између два светска рада постојале су школске библиотеке, библиотека Соколског друштва, немачка и мађарска читаоница. Почетком Другог светског рата мађарска окупациона власт донела је наредбу о забрани штампања српских књига на ћирилици и њиховом уништавању, па су до краја рата уништене скоро све српске библиотеке у Тителу.

Оснивање данашње библиотеке

Библиотека је снована одлуком Месног народног одбора у Тителу 29. јула 1945. године као Народна читаоница и библиотека. Оснивачком скупштином је председавала учитељица Јулка Медурић, представник Културно-просветног савета. На скупштини је изабран Управни и Надзорни одбор, а први председник Управног одбора била је Дана Барјактаров. По повратку из заробљеништва августа 1945. учитељ Никола Кирић се активно укључује у организацију и рад библиотеке и постаје њен секретар. У библиотеци је био ангажован све до пензионисања 1962. године.

Библиотека 1948. добија име Народна библиотека и читаоница „Васа Стајић“ и под тим називом ради до 1962. када улази у састав новооснованог Општинског народног универзитета. Универзитет се 1994. пререгиструје у Културно-информативни центар, а 1996. мења назив у Народну библиотеку „Стојан Трумић“ у Тителу.

Библиотека је током свог постојања променила више локација. Од 2006. године ради у објекту који се налази у Тителу, Главна улица бр. 10-12, на укупном простору од око 1000 m2. Зграда је некада припадала основној школи. Претпоставља се да је грађена почетком 19. века, а проширена је шездесетих година 20. века.

Библиотека је данас једина установа културе на територији Општине Тител са једним библиотечким огранком у Мошорину. Спада у ред малих библиотека, поседује фонд од око 43.000 публикација, од чега 32.000 књига припада позајмном одељењу.

У саставу Библиотеке налази се и Спомен-галерија Стојана Трумића, основана 1980. године, која располаже са преко 600 уметничких дела овог врсног експресионисте. Поред уметничких дела овде се налази известан број личних предмета, сликарски прибор, дипломе и признања као и један део сликарове библиотеке.

Затворено за коментаре.