Организација

Одељење за одрасле

Одељење је намењено свим корисницима старијим од 14 година. Фонд одељења броји преко 25.000 публикација у слободном приступу. Располаже великим избором књига домаће и стране књижевности. Осим белетристике у фонду се налази стручна и научно-популарна литература из различитих области, средњошколска лектира, приручници, стрипови.
Одељење поседује мањи фонд стране књиге на руском, енглеском, немачком, француском и мађарском језику. Фонд се попуњава поклонима читалаца и удружења.
Овом одељењу припада и фонд референсне грађе са 1200 примерака енциклопедија, речника, лексикона као и вредних издања намењених онима који се баве истаживачким и научним радом. Грађа из овог фонда може се користити само у читаоници библиотеке.

Одељење за децу и младе

Одељење за децу и младе намењено је малишанима, школарцима и тинејџерима и налази се у приземљу библиотеке. Приступ књигама је слободан, а књижни фонд са око 5.500 публикација организован је по УДК систему. За дечји узраст обезбеђени су дечји листови: „Витез“, „Мали витез“, „Светосавско звонце“, „Заградка“, „Чуперко“, а њих могу користити у читаоници библиотеке. Деци предшколског узраста омогућено је коришћење сликовница и бојанки у простору намењеном за најмлађе.

Завичајно одељење

На спрату библиотеке налази се Завичајно одељење.
Намењено је свима који се баве истраживањем и упознавањем тителског краја, његових природних одлика, прошлости, становништва, културе, привреде и истакнутих личности. У одељењу се прикупља, чува и обрађује завичајна грађа: књиге, штампа, рукописи, плакати, фотографије, разгледнице, позивнице и др. Одељење поседује збирку од преко 1100 монографских публикација (међу којима је и 40 примерака старе и ретке књиге), преко 30 наслова завичајне периодике и око 300 јединица обрађене некњижне грађе.
У саставу одељења налазе се три библиотеке целина: Збирка Стојана Трумића, Збирка Ратка Радивојевића и Збирка Николе Кирића.
Фонд се може користити у читаоници Завичајног одељења.
Овде се налази и збирка старе и ретке књиге. Најстарије књиге у овој збирци су друга књига „Стихотворенија“ Лукијана Мушицког из 1840. године, „Песме Хорација“ у преводу Стефана Лазића из 1862. године, „Мисли о садашњем положају и будућности народа српског“ Јована Београдца из 1866, и „Нови завет“ штампан у Русији 1867. године. Грађа из ове збирке користи се у складу са Законом.

Одељење периодике

Одељење набавља, обрађује, чува и даје на коришћење: новине, часописе, годишњаке, летописе, календаре и зборнике. У фонду се налази преко 120 наслова периодичних публикација које су доступне корисницима у читаоници.
Најстарији листови у фонду су: „Даница“ (1868), „Српске илустроване новине“ (1881), „Гласник Српског ученог друштва“ (1887), „Застава“ (1906) и др.
У збирци се налазе укоричени примерци листова: „Новине србске“ (1834) – фототипско изд., „Панчевац“ (1869-1873) – фототипско изд., „Бранково коло“ (1904), „Pobratim“ (1912-1913), „Венац“ (1911-1912), „Zenit“ (1921-1926) – репринт изд., „Књижевне новине“ (1950).
У просторијама библиотеке могу се прочитати: „Дневник“ и „Базар“.

Огранци

Огранак библиотеке у Мошорину отворен је 2008. године и налази се у Ул. Светозара Милетића бр. 78, у објекту Месне заједнице, у простору од око 50м2.
Књижни фонд броји преко 8500 монографских публикација и попуњава се набавком и поклонима. У фонду се налазе књиге за децу и одрасле. Све књиге су у слободном приступу за кориснике.

Comments are closed.