Поводом десете годишњице од проглашења Европског дана језика Друштво српско-руског јединства „Тител” у сарадњи са Народном библиотеком „Стојан Трумић” из Титела одржали су свечаност у просторијама ОШ „Светозар Милетић”.
Европски дан језика (26. септембар) установљен је 2001. у време Европске године језика и од тада се редовно обележава у 47 земаља чланица Савета Европе, међу којима је и Србија. Тим поводом расписан је литерарни конкурс на српском и руском језику за ученике основних и средњих школа са територије Републике Србије. На српском језику ученици су писали на тему „Матерњи језик – наслеђе које одређује човека”, а на руском су основци писали на слободну тему, о српско-руским преплитањима и на руске теме. Средњошколци су писали само на руске теме. Најбољима су у суботу, 24. септембра у 11.00 сати у просторијама Основне Школе „Светозар Милетић” у Тителу додељене награде у пет категорија. На свечаности је уприличен уметнички програм и отворена је изложба фотографија о Русији и посети Владимира Путина Србији.
У присуству награђених, њихових пратилаца и ментора, те бројних грађана пригодном беседом изложбу је отворио члан Друштва Драган Колак, а употпунила је казивањем стихова Јелена Савић.
Госте и суграђане поздравила је у име Народне библиотеке „Стојан Трумић“ њена директорка Душанка Бувач и истакла важност обележавања овога дана у „повећању степена вишејезичности и међукултуролошког разумевања“.
Да утисак буде потпунији потрудили су се ученици домаћина, Основне школе „Светозар Милетић“, Биљана Миленковић, Милица Савић, Предраг Којић, Филип Ћурчић, Стефан Белић и њихова наставница Милена Субић који су припремили рецитал на руском језику. Стихове на српском језику казивали су Јелена Савић и Сава Поповић, ученици туристичког смера Средње школе „Милева Марић“ из Титела.
У програму посетиоци су имали прилике да погледају видео-презентацију Завичајне збирке Народне библиотеке и победнички рад ученица Угоститељско-туристичке школе из београда, 9-оминутни филм „Руси у Београду“, који говори о историјским и свим другим културолошким траговима Руса у Београду.
Сви награђени ученици су уз признање „Тиски цвет“ добили на поклон књиге Издавачке куће „Прометеј“ из Новог Сада, а школама су за сећање на овај датум уручене последње две књиге Годишњака Библиотеке.
О наградама су одлучивали Стеван Авгуштин, Светозар Иконов и Драган Колак, изложбу је приредио и признања калиграфски улепшао Стево Диклић, а признања је обликовао Љубомир Раданов и био техничка подршка манифестацији.